همه چیز درمورد باغ ارم شیراز

همه چیز درمورد باغ ارم شیراز

ضعیفمعمولیمتوسطخوبعالی 5٫00 از 5 ( 1 رای )
Loading...

 

 

باغ ارم شیراز

باغ ارم از جاذبه های گردشگری شیراز و نمونه‌ای از یک باغ-کوشک به حساب می‌آید که به‌واسطه درختان مرکبات و خیابان طویلی با سروهای باشکوه در طرفینش، محبوبیت زیادی بین گردشگران دارد. علاوه بر کوشک اصلی عهد قاجار که هسته مرکزی این باغ را تشکیل می‌دهد؛ سرونازهای بلند و کهن، زیبایی آن را دوچندان کرده‌اند. باغ ارم شیراز با مساحتی بالغ بر ۱۱۰,۳۸۰ متر مربع در ۱۴ آبان سال ۱۳۵۳ به ثبت ملی رسید. با 20 گشت همراه شوید تا این باغ رویایی را بیشتر بشناسید.

تاریخچه باغ ارم شیراز

جالب است بدانید که تاریخ دقیق ساخت باغ ارم شیراز هنوز هم ناشناخته مانده‌ است و حتی اطلاعات دقیقی از بنیان‌گذار اولیه آن هم در دسترس نیست. در سفرنامه‌های قرن دهم و یازدهم هجری، اشاره‌هایی به این باغ شده‌ است. جهانگردان از دوران صفوی، باغ ارم را آباد و باشکوه توصیف‌ می‌کردند ولی نکته مهم سیر تاریخی این باغ است؛

 

علاوه بر این، تاریخ ساخت این باغ را دوره سلجوقی می‌دانند؛ زیرا در آن روزگار، اتابک قراچه، حکمران فارس، اقدام به ساخت باغ تخت و چند باغ دیگر در شیراز کرده بود و ممکن است این باغ نیز به درخواست وی ساخته شده باشد. باغ ارم در دوران آل اینجو و آل مظفر و گورکانیان وجود داشته است؛ هرچند هیچ اطلاعاتی راجع به آن وجود ندارد؛ به غیر از یکی از غزلیات حافظ که از روی آن می‌توان فهمید آل اینجو اختیار باغ را در دست داشته‌اند.در اوایل دوره قاجاریه مالکان سابق باغ ارم که تعدای از آنان از بزرگان ایل قشقایی بودند در قسمتی از این باغ به خاک سپرده شده اند اما جای دقیق آن تا به امروز مشخص نیست. در زمان سلطنت ناصر الدین شاه قاجار عمارتی دیگر توسط حسین علی خان نصیر الملک پی ریزی شد که با مرگ وی خواهر زاده او ابولقاسم خان نصیر الملک امور باغ ارم را به دست گرفت و عمارت نیمه کاره را تکمیل کرد. سپس در زمان کریم خان زند باغ ارم مورد بهسازی و سازندگی قرار گرفت. بعدها در زمان پهلوی با تبعید ایل قشقایی باغ ارم توسط دولت مصادره و مورد تکمیل و بازسازی قرار گرفت و در آخر به دانشگاه شیراز اهدا شد.

بخش‌های مختلف باغ ارم

گذرگاه میان باغ: این گذرگاه با درختان سرو بلند و منظره‌ای چشم‌نواز، قلب باغ ارم را تشکیل می‌دهد. در این بخش، قدیمی‌ترین و بلندترین درخت سرو شیراز با قدمت ۱۰۰۰ سال و ارتفاع ۳۵ متر قرار دارد.

کتیبه‌ها: باغ ارم پر از کتیبه‌ها و نقوش تاریخی است که یادگاری از دوران قاجار هستند. کتیبه‌های ورودی شمال شرقی، کتیبه‌های نمای شرقی عمارت و کتیبه‌های حوض‌خانه، هر کدام زیبایی و شکوه خاصی به باغ می‌بخشند.

عمارت باغ ارم: این عمارت سه‌طبقه با دو ستون بلند و طاق‌های دایره‌ای، یادآور معماری دوران زند و صفوی است. در داخل عمارت، نقاشی‌ها، گچ‌بری‌ها، حجاری‌ها و کاشی‌کاری‌های ظریف و هنرمندانه‌ای به چشم می‌خورد.

تالار آینه: این تالار باشکوه با آیینه‌کاری‌ها و نقاشی‌های سقف و دیوارها، فضایی چشم‌نواز و خیره‌کننده دارد. ستون‌های بلند و پنجره‌های آهنی بزرگ، زیبایی این تالار را دوچندان می‌کنند.

حوضچه جلوی عمارت: این حوض بزرگ مستطیلی شکل با درختان نخل فونیکس در اطراف آن، منظره‌ای دل‌انگیز و آرامش‌بخش را به وجود آورده است.

باغ ارم، مقصدی برای تمام فصول

در هر فصل از سال، باغ ارم زیبایی خاص خود را دارد. در بهار، شکوفه‌های رنگارنگ درختان، باغ را به تابلویی نقاشی تبدیل می‌کنند. در تابستان، سایه‌سار درختان و حوضچه خنک، مکانی ایده‌آل برای فرار از گرمای هوا هستند. در پاییز، برگ‌های رنگارنگ درختان، منظره‌ای چشم‌نواز را به وجود می‌آورند و در زمستان، با وجود بارش برف، باغ ارم حال و هوایی خاص و زمستانی پیدا می‌کند.

 

باغ ارم شیراز کجاست؟

دو راه برای رسیدن به باغ ارم وجود دارد:

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به باغ ارم شیراز، ایستگاه متروی نمازی است که بعد از پیاده‌شدن از قطار از آنجا می‌توانید با ۱۰ دقیقه پیاده‌روی و با گذشتن از «میدان دانشجو» (میدان علم) و «میدان ارم» (میدان خوابگاه) به باغ ارم برسید؛
اگر با ماشین شخصی می‌خواهید به دیدن این باغ بروید، بهترین مسیر برای دسترسی، بلوار شهید چمران است؛ همان بلواری که عصرها، شیرازی‌ها در آن پیاده‌روی می‌کنند و کلی رستوران، کافه و فست‌فود گوناگون در آن وجود دارد.
بعد از اینکه وارد بلوار شهید چمران شدید، مسیر بلوار را تا انتها به‌سمت جنوب ادامه بدهید. پس از رسیدن به «میدان دانشجو» به‌سمت چپ بپیچید، مسیر را تا «میدان ارم» ادامه بدهید. بعد از رسیدن به این میدان به راست بپیچید و به‌سمت پایین، وارد «خیابان ارم» بشوید، کمی بعد باغ ارم را در سمت راست خود می‌بینید.

آدرس باغ ارم شیراز: استان فارس، شیراز، منطقه یک، خیابان ارم، باغ ارم

موقعیت باغ ارم شیراز روی نقشه:

نظرات در مورد همه چیز درمورد باغ ارم شیراز

با ثبت نظرات، مارا در بهبود خدمات یاری نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *