انواع کلاس های پروازی

انواع کلاس های پروازی

ضعیفمعمولیمتوسطخوبعالی 5,00 از 5 ( 2 رای )
Loading...

با توجه به قوانین سازمان حمل و نقل بین‌المللی هوایی یاتا صندلی‌های هواپیما دارای رده‌بندی و کلاس‌بندی پروازی مختلفی است که مسافران می‌توانند بلیط هواپیما خود را با مشخص کردن کلاس‌پروازی دلخواه خود تهیه نمایند. به تفاوت بلیط‌های هواپیما و امکانات آن کلاس پروازی می‌گویند.

کلاس پروازی چیست؟

هواپیما مانندوسایل نقلیه مسافربری زمینی دارای انواع مختلفی است و صندلی‌های متفاوتی نیز دارد؛ بنابراین اولین چیزی که در هنگام خرید بلیط هواپیما باید به آن توجه داشته باشید، کلاس پروازی آن می باشد. کلاس های هواپیما به شکل‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود و شما می‌توانید تفاوت کلاس پروازی را طی سفرهای کوتاه و طولانی کاملا حس نمایید.

در سفرهای کوتاه به دلیل مسافت کم فرقی نمی‌کند شما از چه کلاس پروازی استفاده کنید ولی در سفرهای طولانی به دلیل مسافت زیاد و خستگی مسافر خدمات هواپیما و نوع صندلی مسافر از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا نوع کلاس پروازی شما می‌تواند راحتی و آرامش شما را در حین سفر تضمین نماید.

تفاوت کلاس های پروازی به شرح زیر است:

انواع کلاس های پروازی خدمات مختلفی را از جایگاه تا کترینگ متفاوت ارائه می‌دهند و اصلی‌ترین تفاوت آن در قیمت آن‌ها می باشد.
بیشترین تفاوت کلاس های پروازی در نوع صندلی هواپیما، کیفیت خدمات پرسنل و پذیرایی و امکانات پروازی آن است.
و قطغا افزایش امکانات هواپیما افزایش قیمت تیکت پروازی شما را به همراه دارد.
در سفرهای طولانی هرچقدر کلاس پروازی بالاتری داشته باشید سفر راحت‌تری را تجربه خواهید کرد و خستگی کمتزی خواهید داشت.

آشنایی با انواع کلاس پروازی :

قطعا برایتان جالب خواهد بود که تمام افرادی که سوار یک هواپیما می‌شوند قیمت‌های متفاوتی برای رزرو بلیط پرداخت کرده اند. زیرا همه صندلی‌های یک هواپیما با هم یکسان نیست و طبق کلاس پروازی و کد پروازی تقسیم‌بندی می‌شوند. کلاس های پروازی معمولا به چند صورت تقسیم‌بندی می‌شود که عبارتند از:

درجه یک: فرست کلاس | first class یا F

فرست کلاس گران‌قیمت‌ترین صندلی‌های یک پرواز را شامل می شود و قیمت آن از دیگر کلاس های پروازی بیشتر است. صندلی های فرست کلاس تک نفره، مبله، اتاقک مانند و پرایوت هستند. امکانات رفاهی فرست کلاس متفاوت است و شامل موارد زیر می باشد:

 • تلویزیون خصوصی با ریموت کنترل
 • مانیتور
 • سرویس اینترنت ماهواره‎ای
 • صندلی‌های اتوماتیک با قابلیت تنظیم زیر پایی
 • پشت و پشتی سر به حالت یک بالش راحت و انعطاف‌پذیر
 • سرویس بهداشتی هواپیما به صورت شخصی

لازم به ذکر است که قیمت بلیط هواپیما برای انواع کلاس پروازی متفاوت است. در این کلاس پروازی کترینگ گرم سرو می‌شود و انتخاب نوع غذا با خود مسافر و از روی منوی غذایی است. از نظر پذیرایی نیز مهمانداران این کلاس پروازی با تجربه‌تر و توجه خاص تری به مسافران دارند.

هنگام سوار‌شدن مسافران فرست کلاس جزء آخرین مسافران هستند و انتقال آنها تا هواپیما بصورت جداگانه از سایر مسافرین انجام می‌شود. در ترمینال فرودگاه نیز کانتر پذیرش آنها کانتری مجزا می باشد و برای دریافت کارت پرواز اولویت دارند. همچنین مسافران فرست کلاس نخستین مسافرانی هستند که هنگام پیاده شدن از هواپیما خارج می‌شوند. بیشتر مشتریان فرست کلاس، مسافران VIP و سرمایه‌داران بزرگ و افراد مشهور می باشند.

کلیه امکانات ذکر شده در یک کابین جدا از مسافرین عادی وجود دارد و حتی علاوه بر این امکانات، گاهی اتاق جلسات و یک یا چند لابی خصوصی هم در هر کابین وجود دارد تا افراد بتوانند در کنار یکدیگر جلساتشان را برگزار نمایند. برای کلاس پروازی فرست کلاس اکثرا از هواپیماهای دو طبقه بوئینگ و ایرباس استفاده می‌شود که فضای بیشتری رو بتوانند در اختیار شرکت‌های هواپیمایی قرار دهند.

فرست کلس سیت

درجه تجاری : کلاس تجاری یا بیزنس | business class یا C

کلاس تجاری دومین کلاس پروازی است که بعد از فرست کلاس قرار می گیرد. صندلی این کلاس پروازی در دو ردیف جداگانه قرار می گیرد و به طور معمول، جلوی کلاس اکونومی و با فاصله‌ی بیشتری از هم قرار دارند. صندلی‌های بیزنس کلاس مبله هستند و اگرچه نسبت به فرست کلاس از درجه پایین‌تری برخوردار هستند و آن حالت پرایوت را ندارند ولی راحت تر، اتوماتیک و جادار هستند. امکانات کنترل صوتی و تصویری در کابین این کلاس‌ها بصورت استفاده همگانی وجود دارد.

در کلاس تجاری سرو غذاهای گرم و دارای کترینگ متفاوت و کامل است اما در درجه‌ای پایین‌تر از فرست کلاس است. امکانات رفاهی مانند کانتر مستقل و حمل و نقل مجزا از ترمینال تا هواپیما و بالعکس در این کلاس پروازی وجود دارد. در کلاس تجاری مهماندارها رسیدگی بیشتری دارند و کلاس کابین از سایر مسافرین مجزا است. قیمت بلیط بیزنس کلاس نسبت به فرست کلاس پایین‌تر اما نسبت به اکونومی بالاتر می باشد.

بیزنس کلاس امارات

کلاس پروازی اقتصادی یا کلاس اکونومی | economy class یا Y

کلاس اکونومی آخرین کلاس پروازی است که در ایران رایج است و مشتریان آن مسافران عادی می باشند. کلاسی اکونومی در یک پرواز بیشتر صندلی‌ها را به خود اختصاص می‌دهد؛ قیمت بلیط آن پایین‌ترین نرخ بلیط هواپیما است و صندلی‌های کلاس اقتصادی در ردیف‌های کنار هم قرار گرفته شده است. امکاناتی که برای مسافران این نوع پرواز در نظر گرفته می‌شود به صورت زیر می باشد:

 • تعداد محدودی روزنامه
 • مجله‌ی تبلیغاتی
 • کارت راهنمای پرواز
 • پذیرایی

در بعضی هواپیماها برای صندلی‌های کلاس اکونومی مانیتور و هدفون هم قرار داده شده است که مسافران در تغییر برنامه‌های آن حق انتخاب زیادی ندارند؛ اما در بیشتر هواپیماها، برای تمام مسافران بخش اکونومی یک مانیتور بزرگ وجود دارد که برنامه‌ی مشخصی پخش می‌کند. سایر امکانات و تفریحات برای مسافران در کلاس اکونومی، به خط پروازی و البته مدل هواپیما بستگی دارد.

کلاس اکونومی پرواز

کلاس پریمیوم اکونومی | Premium Economy

کلاس پروازی پرمیوم اکونومی یا اکونومی ویژه یکی از کلاس‌های پروازی جدید است که برخی از امکانات رفاهی فرست کلاس یا بیزینس را با قیمت پایین‌تری ارائه می‌دهد. مسافران این کلاس پروازی از خدمات زیر برخوردار می باشند:

 • صندلی‌های بزرگ‌تر با فضای پای بیشتر
 • غذاها و نوشیدنی‌های رایگان در طول سفر
 • خدمات سوار شدن و چک‌این بدون ایستادن در صف در فرودگاه‌ها
 • دسترسی به سالن‌های اختصاصی قبل از پرواز

اگر می‌خواهید از کلاس پروازی خوب و با امکانات زیادی استفاده کنید و اندازه بلیط بیزینس یا فرست کلاس پول پرداخت نکنید کلاس پروازی پرمیوم اکونومی می‎تواند انتخابی عالی و ویژه برای شما باشد.

کلاس پروازی پرمیوم اکونومی

کد اختصاری کلاس های پروازی به چه صورت است؟

کلاس های پروازی با کدهای مختلفی مشخص می‌شوند که روی بلیط شما نیز ثبت شده است در جدول زیر انواع کلاس پرواز اکونومی، بیزینس و فرست کلاس شرح داده شده است.

کد پروازی تیکت کلاس پروازی معنی کد
A فرست کلاس بلیط تخفیف‌دار
F فرست کلاس
P فرست کلاس
R فرست کلاس
C بیزینس بهای بلیط کامل پرداخت شده
D بیزینس بلیط بیزینس تخفیف‌دار
I بیزینس بلیط بیزینس تخفیف‌دار
J بیزینس بهای بلیط کامل پرداخت شده
Z بیزینس بلیط بیزینس تخفیف‌دار
B اکونومی قابل ارتقا به کلاس‌های پروازی دیگر
E اکونومی اکونومی تخفیف‌دار
G اکونومی اکونومی تخفیف‌دار
H اکونومی قابل ارتقا به کلاس‌ بیزینس
K اکونومی اکونومی تخفیف‌دار
L اکونومی اکونومی تخفیف‌دار
M اکونومی قابل ارتقا به کلاس‌ بیزینس
N اکونومی اکونومی تخفیف‌دار
O اکونومی اکونومی تخفیف‌دار
Q اکونومی اکونومی تخفیف‌دار
S اکونومی یا پرمیوم اکونومی در برخی مواقع نماد کلاس بیزینس است.
T اکونومی اکونومی تخفیف‌دار
U اکونومی ساده بدون نیاز به رزرو و بدون گارانتی
V اکونومی اکونومی تخفیف‌دار
W اکونومی یا پرمیوم اکونومی
X اکونومی اکونومی تخفیف‌دار
Y اکونومی بهای بلیط کامل پرداخت شده

 

کلاس های پروازی در پروازهای ایرانی

پروازهایی که توسط ایرلاین های ایرانی انجام می‌شود دارای دو کلاس پروازی اکونومی و بیزینس می باشد و شما فقط می‌توانید یکی از این دو پرواز را در هنگام خرید بلیط هواپیما انتخاب نمایید. تفاوت این دو کلاس پروازی در بیشتر پروازها تنها محدود به موقعیت صندلی و برخی امکانات خاص پذیرایی می‌شود. در ایران در برخی از پروازهای خارجی بلیط‌های فرست کلاس نیز به فروش می‌رسد و شما با تهیه آن‌ها می‌توانید سفر راحتی را تجربه نمایید.

انواع بلیط هواپیما

در ادامه متن به معرفی انواع بلیط هواپیما می‌پردازیم که بلیط هواپیما به صورت زیر است:

بلیط هواپیما سیستمی: پروازهای روتینی است که از قبل روز و ساعت آن مشخص شده است.
بلیط هواپیما چارتری: این بلیط‌ها به صورت یک جا توسط شرکت‌های مسافربری خریداری می‌شود و به مسافران با قیمت مناسبی می‎فروشند.
کلاس ترکیبی: با خرید این بلیط در حین سفر می‌توانید کلاس های پروازی متفاوتی را انتخاب کنید.
ایرپس: این بلیط‌ها محدود است و توسط بعضی آژانس‌های هواپیمایی به فروس می‌رسد.

همه نتایج نمایش داده شده شامل اطلاعات کامل پروازی از قبیل نوع پرواز، نرخ بلیط، نوع کلاس و … است که می‌توان با بهره‌گیری از قابلیت فیلتر نمودن نتایج، به آسانی و سرعت بلیط هواپیمای مورد نظر را تهیه نمود.

نظرات در مورد انواع کلاس های پروازی

با ثبت نظرات، مارا در بهبود خدمات یاری نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *