بلیط هواپیما ارزان شد

بلیط هواپیما ارزان شد

ضعیفمعمولیمتوسطخوبعالی 5٫00 از 5 ( 2 رای )
Loading...

پس از مدت ها پیگیری، جلسه و اعتراض به گران شدن نرخ بلیط ها سرانجام شرکت‌های هواپیمایی با حذف کف قیمت، دسترسی به بلیط هواپیما ارزان را آزاد نمودند، ولی با اینحال قیمت بلیط هواپیما هنوز به نرخ قبل از آبان برنگشته است. برای مثال بلیط هواپیما تهران به مشهد که در شهریور ماه با قیمت حدود 180 هزار تومان قابل تهیه بود در آبان ماه با افزایش نرخ ها به قیمت 495 هزار تومان و به صورت ثابت رسید و حال بعد از تمامی حواشی پیش آمده به نرخ حدود 350 هزار تومان رسیده است.

حذف کف قیمتی بلیط هواپبما

رییس انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی حرمت‌الله رفیعی با اشاره به جلسه چهارشنبه، ۲۱ آبان‌ماه که در سازمان هواپیمایی کشوری با حضور رییس و معاون این سازمان، انجمن صنفی شرکت‌های هوایپمایی و مدیران ایرلاین‌ها، نمایندگان سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید کنندگان و تعزیرات حکومتی برگزار شد گفت: شرکت‌های هواپیمایی سرانجام به نظر واحدی رسیدند و همان طور که رییس سازمان هواپیمایی تعیین کف قیمت بلیط هواپیما را اقدامی خلاف قانون دانسته بود، نرخ کف را حذف کردند و از ظهر روز گذشته سه‌شنبه، ۲۰ آبان‌ماه دسترسی به کلاس‌های نرخی ارزان قیمت در مسیرهای داخلی برقرار شده است.

کم فروشی شرکت های هواپیمایی

حرمت‌الله رفیعی در ادامه گفت: برخلاف هشدارهای وزیر راه و نمایندگان مجلس، قیمت بلیط هواپیما از ابتدای آبان بین صد تا سیصد درصد افزایش یافت. با اینحال شرکت‌های هواپیمایی گفته‌اند قیمت ها را افزایش نداده و روی سقف قیمتی که تعیین کرده‌اند، بلیط می فروشند. اما بودند شرکت‌هایی که بالاتر از سقف هم قیمت‌گذاری کرده‌اند. همچنین با تعیین کفِ قیمت، دسترسی به بلیط‌های ارزان را مسدود کرده و آژانس‌ها را تهدید می‌کردند که در صورت رعایت نکردن این شرایط، دسترسی آن‌ها را به سیستم فروش قطع می‌کنند که این کار را هم با تعدادی از آژانس‌ها انجام دادند. مطالبه و پیگیری ما این بود که کفِ قیمت را حذف کنند و جلو ارزان‌فروشی را نگیرند. تعیین کف قیمت به معنای مقابله با ارزان فروشیست. شرکت‌های هوایپمایی با این کار کم‌فروشی می‌کردند و حتی مانع ارزان‌فروشی آژانس‌های مسافرتی می‌شدند. ارزان فروشی خلاف نیست، بلکه کم‌فروشی است که جرم محسوب می‌شود. رییس سازمان هواپیمایی نیز صراحتا با تعیین کف قیمت اعلام مخالفت کرد.

بلیط هواپیما ارزان شد

با پیگیری زیاد و اجماع حاصل شده، خوشبختانه دست از این غوغاسالاری برداشتند و کف قیمت را حذف کردند که جای قدردانی از آن‌ها دارد. تلاش‌ها و نامه نگاری‌های وزیر گردشگری را در راستای حمایت از صنف آژانس‌ها و گردشگری هم نباید نادیده گرفت. نامه‌هایی که خطاب به وزای راه و دادگستری نوشته شد، اثرگذار بود. اما علت این را ‌که چرا برخی مسائل درباره قیمت بلیط هواپیما هنوز حل نشده باید در درون سیستم شرکت‌های هواپیمایی جست‌وجو کرد.

اختلاف قیمت شرکت های هواپیمایی

وی افزود: برخلاف آن‌چه وزیر راه و شهرسازی گفته، قیمت‌ها هنوز به نرخ قبل از آبان برنگشته است. ضمن این‌که چارترکننده‌ها را عامل این گران فروشی دانسته‌اند اما مساله این است که چارتردهنده وجود دارد که چارترکننده هم پیدا شده است. اگر این را عامل افزایش نرخ بلیط هواپیما می‌دانند، چرا جلو چارتردهنده و چارترکننده را نمی‌گیرند!؟ او با بیان این‌که امیدواریم رویه برخورد با گران‌فروشی بلیط هواپیما با توجه به دشواری شرایط مردم ادامه پیدا کند و قیمت‌ها کنترل شود، اظهار کرد: بدیهی است که نمی‌توان قیمت یکسانی را برای هواپیمای A320 و A340 با هواپیمای MD داد. هر ایرلاینی که خدمات بهتری بدهد و متقاضی بیشتری داشته باشد می‌تواند قیمت رقابت‌پذیر بدهد. این‌که یک شرکت هواپیمایی پرسنل بیشتری دارد دلیلی بر افزایش قیمت بلیط هواپیما نیست. مردم که نباید هزینه‌های اضافی شرکت‌های هواپیمایی را بپردازند.

حرمت‌الله رفیعی درباره نرخ‌گذاری جدید بلیط هواپیماهای داخلی نیز گفت: شرکت‌های هواپیمایی در جلسه امروز سازمان هواپیمایی، ریزهزینه‌ها و مخارج خود و همین طور سقف قیمت تعیین‌شده را ارائه کردند که افزایش نرخی را نشان می‌دهد. سقف قیمتی که برای هر ساعت پرواز در مسیر داخلی تعیین کرده‌اند ۸۰۰ هزار تومان است. البته قرار است این نرخ‌نامه روز شنبه در شورای عالی هواپیمایی بررسی شود که در صورت تایید نرخ‌نامه جدید، هیچ یک از شرکت‌های هوایپمایی اجازه ندارند بالاتر از سقف تعیین‌شده، بلیط بفروشند.

منبع: ایسنا

نظرات در مورد بلیط هواپیما ارزان شد

با ثبت نظرات، مارا در بهبود خدمات یاری نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *