خانه لاری‌ها

خانه لاری‌ها

ضعیفمعمولیمتوسطخوبعالی 5٫00 از 5 ( 1 رای )
Loading...

اگر از یک یزدی بپرسیم که در یزد باید کجا را ببینیم اولین جایی که احتمالا معرفی می‌کند، میدان امیرچخماق است، بعد به سراغ ی‌رود و احتمالا سومین یا چهارمین جایی که معرفی می کنند خانه لاری‌ها است. خانه‌ای که بادگیرش به زیبایی بادگیرهای دیگر یزد است و مثل خانه‌های دیگر این شهر کویری، حیاط ها پردار و درخت و سرسبزی دارد.

 

خانه لاری های یزد
این خانه مساحتی برابر ۱۷۰۰ متر و زیربنایی معادل ۱۲۰۰ متر دارد و مجموعه‌ای از سه حیاط و ۶ باب خانه به همراه ایوان‌ها، تالارها، اتاق‌ها و یک سردر و هشتی را در خود جای داده است. امروزه در سراسر خانه، اسناد تاریخی به نمایش درآمده و اینجا را تبدیل به موزه اسناد کرده‌اند تا سفر تاریخی شما را تکمیل کنند.

خانه لاری های یزد
خاندان لاری ها ۲۷۰ سال قبل برای تجارت به یزد آمدند و در این شهر ساکن شدند. خانه ی به جا مانده کنونی نیز به دستور “محمد ابراهیم لاری” پس از آن که خانواده اش به شهرت و ثروت زیادی رسیدند، ساخته شد و خانواده بزرگ لاری در آن خانه زندگی کردنند. این خانه شاهد تولد و قدکشیدن نسل های مختلف خاندان بود.

خانه لاری های یزد

معماری و بخش های مختلف خانه لاری ها:

 

این خانه با معماری زیبا وچشم گیرمورد توجه تمام گردشگران قرار گرفته و در بدو ورود به این خانه زیبایی های بسیارش مانند درها و پنجره‌ها با شیشه های رنگی نگاه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. دورتادور حیاط اتاق‌هایی را می‌بینیم که به طرز ماهرانه‌ای به نقاشی و آینه کاری مزین شده است.
هشتی در حد فاصل دو حیاط قرار گرفته است و به هر دو دسترس یکسان دارد. برخی فضاهای خدماتی مانند اسطبل و مطبخ و انبار، با درهایی دیگر با بیرون ارتباط جدا دارند. بنا، علاوه بر اجزای یاد شده، در گوشه شمال شرقی بخش مجزایی دارد که شامل یک اتاق و حیاطی کوچک است. این حیاط نیز با ورودی مستقلی با بیرون بنا ارتباط دارد.

 

خانه لاری های یزد
چرا باید از این مکان دیدن کرد؟

در محله فهادان قرار دارد و به شما فرصت گشت زدن در کوچه‌های قدیمی شهر را می‌دهد.

یکی از آثار ارزشمند دوره قاجار است.

یکی از خانه‌های معروف شهر یزد است.

تزیینات و معماری زیبایی دارد.

می‌توانید از موزه اسناد تاریخی هم بازدید کنید.

خانه لاری های یزد

کجاست؟

خانه لاری‌ها در خیابان امام خمینی، محله فهادان، مجاور عمارت کلاه فرنگی قرار دارد.

خانه لاری های یزد

لوکیشن خانه لاری مشهد:

نظرات در مورد خانه لاری‌ها

با ثبت نظرات، مارا در بهبود خدمات یاری نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *