سد و غار کارده مشهد

سد و غار کارده مشهد

ضعیفمعمولیمتوسطخوبعالی 4٫00 از 5 ( 3 رای )
درحال ثبت...

سد کارده

سد کارده که در فاصله 40 کیلومتری شمال مشهد و از کیلومتر 16 جاده کلات به سمت چپ منشعب می‌گردد متشکل از 15 بلوک 10 متری با ارتفاع 67 متر از پی و حجم 32 هزار مترمکعب بتن‌ریزی از نوع بتنی دو قوسی مخزن  متقارن می‌باشد. رودخانه کارده با آب دائمی و مناظر زیبای کوهستانی و مجموعه تفریحی دنیای آبی در ساحل سد، یکی از بهترین تفریحگاه‌های خوش آب و هوای مشهد می‌باشد. حجم آب این سد معادل 36 میلیون مترمکعب می‌باشد که مسافران تور مشهد میتوانند اوقات خوشی را در این مکان سپری نمایند.
سد کارده مشهد

غار کارده

غار کارده در 3 کيلومتري روستاي «کارده» و در فاصلة 48 کيلومتري شمال مشهد واقع گرديده است. در محل مذكور كه موسوم به دره آل است دو غار در دو سمت دره قرار دارند. غار غربي موسوم به غار كارده و غار شرقي موسوم به غار اسكلت است. دهانة غار به صورت يک شکاف سنگي است که عرض تقريبي آن 1 تا 3 متر و طول آن حدود 100 متر مي‌باشد. از مشخصه های این غار تعداد زیاد راه های فرعی است که هر راه فرعی خود به 2 تا 5 شاخه فرعی دیگر منتهی می شود. همچنین اغلب راه های فرعی و اصلی دارای یک ارتفاع هستند و گاها راه اصلی ارتفاع و ورودی کوچکتری از راه های فرعی اطراف دارد٬ لذا باتوجه به عدم وجود نشانه گذاری در داخل غار احتمال گم کردن مسیر اصلی وجود دارد.
اين غار کاملاً خشک است و پرتگاهی خطرناک دارد که کوهنوردان، اسکلت‌هايي از انسان مربوط به زمان‌هاي قديم را در درون اين غار مشاهده کرده‌اند.
غار کارده مشهد