آخرین محدودیت های سفر در ایام کرونا !

آخرین محدودیت های سفر در ایام کرونا !

ضعیفمعمولیمتوسطخوبعالی 4٫25 از 5 ( 4 رای )
Loading...

ایرلاین‌ها و کشورها چه قوانینی برای مسافرت در زمان کرونا وضع کرده اند

کشور های اروپایی اغلب  واکسن سینوفارم را تائید نکرده اندو فقط به تائید آژانس دارویی اروپا یا EMA باشند . برای سفر به هر کشور واکسن مورد تائید آن کشور را زده باشند.برای سفر های هوایی نیاز به تست PCR منفی است.معمولا شرکت‌های هواپیمایی لیست آزمایشگاه‌های مورد تایید خود را به مسافران اعلام می‌کنند و برای تست PCR مسافران را به آزمایشگاه‌های مورد نظر مراجعه کنید.در نظر داشته باشید که بعضی ازشرکت های هواپیمایی به ساعت و تاریخ تست هم حساسیت نشان می دهند پس با توجه به شرکت هواپیمایی، باید به زمان دریافت نتیجه آزمایش خود نیز توجه کنید.

توجه کنید تمامی این قوانین در کشور ها و ایرلاین های مختلف متغیر است و بعضی از ایرلاین ها و کشور های دیگ میتوانند سخت گیر تر هم باشند.از سایت بوکینگ می توانید مهم ترین اطلاعات و قوانین ورودبه کشور و استفاده از خدمات ایرلاین ها را  در این مطلب جمع کرده اند و اگر تخلف داشته باشید و قوانین را رعایت نکنند ممکن است  متوجه زیان مالی شوند و باعث می شود شمارا از پرواز و ورودشان به کشور مقصد جلو گیری کنند.

فهرست موضوعات قوانین پذیرش مسافر در زمان کرونا

واکسن‌های کرونا مورد تایید سازمان جهانی بهداشت

9 واکسن مورد تائید سازمان جهانی بهداشت است و در برابر بیماری کرونا درصدی ایمنی بالایی داردن: 1.سینوفارم 2.آسترازنیکا 3. مدرنا 4. سینوواک 5. فائیزر 6.جانسون اند جانسون 7.نوواکس 8. اسپوتنیک 9.بیوتک هندی

پس بسیاری از کشورها در این خصوص سیاست‌های خود را در پیش گرفته‌اند و فقط بعضی از واکسن‌ها را تایید می‌کنند؛ پس برای سفر به هر کشور باید به واکسن‌های مورد تایید آن کشور نیز توجه کنید.

واکسن‌های مورد تایید کشورها در پروازهای خارجی

سازمان جهانی بهداشت واکسن‌های مورد تایید شده از سمت خود را معرفی کرده؛ با این حال، همچنان بسیاری از کشورها برای ورود مسافران خارجی سیاست‌های خودشان را دارند و تنها به مسافرانی اجازه ورود می‌دهند که واکسن مورد تاییدشانرا زده باشن؛ یکی از این کشور ها، کشور اتحادیه اروپا است.  این کشورها فهرستی از واکسن‌های مورد تایید خود را به مسافران خارجی اعلام کرده‌اند و تنها به مسافرانی اجازه ورود می‌دهند که واکسن مورد تائید این کشور را زده باشند.  اگر واکسن مور تائید این کشور را تزریق نرکرده اید از طریق ویزا می‌توانید برای سفر به کشور مورد نظرتان اقدام کنید( از طریق دریافت ویزای شغلی، ویزای اقامتی یا شهروندی و ویزای تحصیلی اقدام کنید)

البته برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نظیر اسپانیا، یونان، سوئیس، مجارستان، سوئد، هلند و… واکسن سینوفارم رابرسی کرده اند و برای مسافرانی که واکسن سینوفارم تزریق کرده باشند، محدودیتی ایجاد نمی‌کنند.

در جدول زیر می‌توانید واکسن‌های مورد تایید کشورهای مختلف را مشاهده کنید؛

نام کشور واکسن های مورد تایید زمان انجام تست PCR
ترکیه فایزر، سینوفارم، مدرنا، آسترازنکا، جانسون، سینوواک، اسپوتنیک ( آخرین اخبار حاکی از سفید شدن و عدم نیاز به تست و واکسن برای ورود به ترکیه می باشد ) نیاز نیست
کانادا سینوفارم، مدرنا، جانسون، فایزر، آسترازنکا، سینوواک، اسپوتنیک، کوواکسین ۴۸ ساعت قبل از پرواز
آلمان جانسون، مدرنا، آسترازنکا، فایزر ۴۸ ساعت قبل از پرواز
اسپانیا جانسون، آسترازنکا، فایزر، سینوفارم، مدرنا ۴۸ ساعت قبل از پرواز
ایتالیا جانسون، آسترازنکا، مدرنا، فایزر ۴۸ ساعت قبل از پرواز
گرجستان فایزر، سینوفارم، آسترازنکا، سینوواک ۷۲ ساعت قبل از پرواز
ارمنستان اسپوتنیک، سینوواک، آسترازنکا، مدرنا، سینوفارم، فایزر ۷۲ ساعت قبل از پرواز
روسیه اسپوتنیک، ای پی کواک، کووی واک ۷۲ ساعت قبل از پرواز
هلند جانسون، آسترازنکا، مدرنا، فایزر ۴۸ ساعت قبل از پرواز
قطر مدرنا، جانسون، فایزر، بیوتک، آسترازنکا، کووشیلد، آکسفورد ۴۸ ساعت قبل از پرواز
عراق واکسن‌های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی ۷۲ ساعت قبل از پرواز
امارات متحده عربی مدرنا، فایزر، اسپوتنیک، آسترازنکا، جانسون، سینوفارم، سینوواک، کوواکسین، کویشیلد ۷۲ ساعت پیش از پرواز

برخی از کشورها نیز برای پذیرش مسافران قوانین آنها یکی و مشترک است؛ مثلا کشورهایی مثل اتریش، سوئیس، قبرس، فنلاند، یونان، مجارستان، ایسلند، یونان، اسپانیا و هلند به مسافرانی که واکسن سینوفارم تزریق کرده‌اند اجازه ورود به کشورشان را  می‌دهند؛ در حالی که برخی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا چون آلمان، فرانسه و ایتالیا بر اساس نظر سازمان EMA با مسافران خارجی برخورد می‌کنند‌ و اجازه ورود نمی دهند.

برای ورود به کشورهای مختلف ممکن است از شما کارت واکسن، تست PCR و حتی گواهی سلامت پزشکی (فرم خود اظهاری سلامت) بخواهند. شرایط کشورهای مختلف، متفاوت و مختلفی دارند ؛ مثلا برخی از کشورها تنها ارائه کارت واکسن را الزامی می‌دانند (باید از زمان تزریق آخرین دوز واکسن شما حداقل ۱۴ روز و حداکثر ۳ ماه گذشته باشد) و برخی از کشورهای دیگر نیز هر سه این مدارک را ضروری می‌دانند؛ با این حال علاوه بر کشورها، باید به شرایط شرکت‌های هواپیمایی برای پذیرش مسافران نیز توجه کنید؛ چرا که ممکن است برای پرواز به مدارک جداگانه‌ای نیاز پیدا کنید.

شرایط ایرلاین‌ها برای پذیرش مسافر

در زمان شیوع کرونا هر کدام از ایرلاین‌های ایرانی و خارجی مقررات خاصی را برای پذیرش مسافران تنظیم کرده‌اند؛ اگرمی خواهید دچار مشکل نشود  حتما قبل از سفر حتما قوانین مد نظ ایرلاین مورد نظر خود را بخوانید تا در فرودگاه دچار مشکل نشوید ؛ البته برای کودکان قوانین جداگانه‌ای در نظر گرفته شده است؛ مثلا انجام تست PCR یا ارائه کارت واکسن برای تمام سنین الزامی نیست. در جدول‌های زیر می‌توانید مقررات ایرلاین‌های ایرانی و خارجی را مشاهده کنید.

مقررات ایرلاین‌های خارجی

نام ایرلاین الزام تست PCR زمان انجام تست PCR کارت واکسیناسیون گواهی سلامت پزشکی انجام تست در بدو ورود قرنطینه در بدو ورود
قطر مسافران بالای ۲ سال ٰحداکثر ۲۴ ساعت قبل از پرواز خیر بله خیر خیر
امارات مسافران بالای ۱۲ سال حداکثر ۴۸ ساعت قبل از پرواز

برای مسافران مقصد آمریکا ۲۴ ساعت قبل از پرواز

بله بله بله خیر
فلای بغداد تمام مسافران حداکثر ۷۲ ساعت قبل از پرواز خیر خیر خیر خیر
فلای دبی بالای ۱۲ سال حداکثر ۴۸ ساعت قبل از پرواز بله خیر بله بله
سلام ایر مسافران ۸ سال به بالا حداکثر باید ۷۲ ساعت قبل از پرواز بله بله خیر خیر

مقررات ایرلاین‌های ایرانی

نام ایرلاین الزام تست PCR زمان انجام تست PCR کارت واکسیناسیون گواهی سلامت پزشکی انجام تست در بدو ورود قرنطینه
ماهان مسافران بالای ۱۲ سال حداکثر ۷۲ ساعت قبل از پرواز بله خیر بله خیر
ایران ایر مسافران بالای ۱۲ سال حداکثر ۷۲ساعت قبل از پرواز بله بله خیر خیر
آسمان مسافران بالای ۱۲ سال

برای مقصد ترکیه مسافران بالای ۶ سال

حداکثر ۷۲ ساعت قبل از پرواز بله خیر خیر خیر
آتا بالای ۱۲ سال حداکثر ۷۲ ساعت قبل از پرواز بله بله بله بله
کاسپین بالای ۱۲ سال حداکثر ۷۲ ساعت قبل از پرواز بله بله بله خیر

سایر توضیحات: مسافران تمام ایرلاین‌های ایرانی می‌توانند با ارائه کارت واکسیناسیون (واکسن‌های مورد تایید سازمان جهانی بهداشت) مجوز ورود به کشور دبی را دریافت کنند و به تست PCR نیاز ندارند؛ در صورتی که مسافران کارت واکسیناسیون نداشته باشند، مجبور به ارائه تست PCR از آزمایشگاه‌های مورد تایید ایرلاین هستند؛حتما توجه کنید زمان انجام تست باید حداکثر ۴۸ ساعت قبل از پرواز باشد.

قوانین واکسیناسیون و سفر برای کودکان

قوانین مربوط به ارائه تست PCR و واکسیناسیون کودکان هم  در کشورهای مختلف، متفاوت می باشد. البته در اغلب کشورها واکسیانسیون تنها برای مسافران بالای 18 سال الزامی است؛ اما ارائه تست منفی PCR شامل سنین پایین‌18 می‌شود. بیشتر کشورها ارائه تست منفی PCR را تنها برای کودکان بالای 12 سال الزامی می‌دانند، برخی از کشورهای دیگر نیز ارائه تست PCR را برای کودکان بالای 6 سال الزامی کرده اند؛پس نتیجه میگیریم قانون واکسیناسیون کودکان در هر کشور متفاوت است و قبل از سفر باید نسبت به قوانین کشور مقصدتان اطلاع کافی را به دست بیاوریم؛ چرا که کشوری چون ارمنستان تست منفی PCR را حتی برای کودکان بالای ۱ سال نیز ضروری می‌داند‌.

نام کشور سن زمان انجام تست PCR
ترکیه بالای ۱۲ سال ۷۲ ساعت پیش از سفر
ایتالیا بالای ۶ سال ۴۸ ساعت قبل از سفر
گرجستان بالای ۱۰ سال ۷۲ ساعت قبل از سفر
ارمنستان بالای ۶ سال برای سفر هوایی و بالای ۱ سال برای سفر زمینی ۷۲ ساعت قبل از سفر
روسیه بالای ۱۲ سال ۷۲ ساعت قبل از سفر
قطر بالای ۱۲ سال ۴۸ ساعت قبل از سفر
عراق بالای ۲ سال ۷۲ ساعت قبل از سفر

نحوه دریافت کارت واکسن کرونا

اگر واکسنزده باشید میتوانید برای دریافت کارت واکسیناسیون دیجیتال به سامانه ثبت درخواست کارت واکسن مراجعه کنید؛ در این سامانه می‌توانید برای دریافت نسخه فارسی و انگلیسی کارت خود اقدام کنید. در نظر داشته باشید که برای سفر به کشور های دیگه نیاز به کارت واکسن انگلیسی است؛ با این حال باید از طریق بخش ثبت‌نام کارت واکسن دیجیتال انگلیسی، اطلاعات  صحیح خود را به صورت انگلیسی وارد کنید. حداکثر ۲۴ ساعت بعد از ثبت‌نام می‌توانید کد QR خود را از این سامانه دریافت کنید. توصیه می‌کنیم حداقل ۲ هفته قبل از سفر خود، برای دریافت کارت واکسیناسیون اقدام کنید تابه مشکلی بر نخورید.

قوانین مسافران ورودی به ایران

ایران برای مسافرانی که از سفر کشورهای خارجی بازگشته‌اند، شیوه‌نامه‌ای طراحی کرده است و طبق این شیوه‌نامه با مسافران برخورد می‌کند؛ بنابراین تفاوتی ندارد که بعد از ۲ هفته به ایران بازگردید یا بعد از ۵ سال، در هر صورت باید تمامی قوانین ایر لاین را رعایت کنید.شرح قوانین را در ادامه مطلب ذکر میکنیم؛

 • دارا بودن گواهی سلامت پزشکی  هر مسافر
 •  دارا بودن تست PCR تمامی مسافران بالای 2سال؛ آزمایش PCR حداکثر باید ۴۸ ساعت قبل از پرواز انجام شده باشد.
 • درصورت داشتن علائم بیماری در هر مسافر،مسافر مجبور به 14 روز قرنطینه است ؛ و اگر مسافران غیر ایرانی علائم بیماری کرونا را داشته باشند، مجبور به ۱۴ روز قرنطینه در هتل‌های تعیین شده توسط وزارت بهداشت رادارد؛ گفتنی است تمامی هزینه‌های مربوط به قرنطینه در هتل بر عهده خود فرد بیمار می باشد.
 • اگر مسافران علائم بیماری کرونا داشته باشند ،مجبور به استفاده از ماسک 3لایه در تمام تایم سفر می باشد.
 • مسافرانی که علائم دارند، باید در فرودگاه  مجدد تست PCR خود را تکرار کنند؛ تا زمانی که نتیجه آزمایش مشخص می‌شود
 • در صورتی که نتیجه آزمایش مسافران ایرانی مثبت شود، برای درمان به بیمارستان منتقل می‌شوند؛ اما اگر نتیجه تست مسافران غیر ایرانی مثبت شود، اجازه ورود به کشور را نخواهند داشت.

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی مدارک و مطالب مورد نیاز سفرهای خارجی در دوران کرونا پرداخته‌ایم و مقررات مهم‌ترین آژانس‌های هواپیمایی و قوانین کشورها را بررسی کرده‌ایم؛ اگر آژانس هواپیمایی یا مقصد مورد نظر خود را در این مطلب نیافتید، حتما قبل از اقدام به سفر یا خرید بلیط به سایت IATA Travel Centre مراجعه کنید و مدارک پزشکی مورد نیاز برای کشور مقصد و شرکت هواپیمایی موردنظرتان را بررسی کنید؛ باید بدانید که بوکینگ در برابر بی‌توجهی شما به این موارد هیچگونه مسئولیتی نخواهد داشت.

پرسش‌های متداول

آیا با داشتن کارت واکسن کرونا نیازی به ارائه تست PCR منفی در پرواز هست؟

بله؛ با وجود داشتن کارت واکسن معتبر، تمام ایرلاین‌ها پیش از پرواز، تست PCR منفی از مسافر درخواست می‌کنند که زمان انجام تست نیز بسته به ایرلاین متفاوت و در این مطلب ذکر شده است.

اگر کشور مقصد واکسن تزریقی من را نپذیرد چه راهکاری وجود دارد؟

اگر کشور مقصد واکسن شما را تایید نکند می‌توانید از چند طریق اقدام کنید؛ در این صورت باید دارای یکی از ویزاهای تحصیلی، اقامتی، شهروندی یا شغلی باشید. برخی از کشورها نیز ارائه کارت واکسیناسیون را الزامی نمی‌دانند؛ بنابراین می‌توانید با ارائه آزمایش منفی PCR به کشور موردنظر خود سفر کنید.

با واکسن سینوفارم به کدام کشورها می‌توان سفر کرد؟

با واکسن سینوفارم می توانید به ۷۲ کشور دنیا سفر کنید؛ از جمله این کشورها می‌توان به ترکیه، امارات متحده عربی، گرجستان، اسپانیا، ارمنستان، عراق، سوئد، اتریش، قبرس، یونان، فنلاند، مجارستان و… اشاره کرد.

با واکسن آسترازنکا به کدام کشورها می‌توان سفر کرد؟

واکسن آسترازنکا جزو واکسن‌هایی است که مورد تایید بیشتر کشورهای دنیا است. این واکسن مورد تایید اتحادیه اروپا است و با تزریق آن می‌توان به راحتی به کشورهایی چون آلمان، اسپانیا، ترکیه، امارات متحده عربی، یونان، ایتالیا، فرانسه، عراق و… سفر کرد.

با واکسن برکت به کدام کشورها می‌توان سفر کرد؟

هنوز وا کسن برکت به تائید سازمان وزرت بهداشت نرسیده وبنابر این با این واکسن اجازه ورود به کشور های دیگر را نداریم

نظرات در مورد آخرین محدودیت های سفر در ایام کرونا !

تاکنون 2 نظر ثبت شده است

 1. پرویز

  سلام
  من دو نوبت سینوفارم و یک نوبت استرازنکا زده ام برای رفتن به فرانسه باید دو نوبت استرازنکا زده باشم ایا بنظر شما راه حلی برای زدن یک نوبت دیگر استرازنکا وجود دارد

  پاسخ
  1. مشاور سفر 20 گشت

   سلام تا جایی که من میدونم منعی برای زدن دوز بعدی وجود نداره بازم میتونین از طریق مراکز واکسیناسیون اطلاعات کسب کنید و یا برای زدن دوز بعدی بهشون مراجعه کنید

   پاسخ

با ثبت نظرات، مارا در بهبود خدمات یاری نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *